Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
2022/2023
2017/2018
"BEZPIECZNA SZKOŁA, BEZPIECZNA PRZYSZŁOŚĆ"
Nasza placówka bierze udział w bezpłatnym projekcie MEN "Bezpieczna szkoła. Bezpieczna przyszłość". Celem projektu jest upowszechnienie wśród nauczycieli i pracowników administracji i obsługi umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacji zagrożenia. Działania realizowane w projekcie to:
- ogląd placówki w kontekście zagrożeń zewnętrznych (w oparciu o wnioski z oglądu opracowane zostaną rekomendacje dla dyrektora i do MEN jak wspierać szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków),
- 4- godzinne szkolenie dla nauczycieli, pracowników obsługi i administracji podczas, którego zostają wypracowane procedury dla szkoły na wypadek zagrożeń wewnętrznych w czterech obszarach: podłożenie bomby, zagrożenie chemiczne, napastnik z bronią, groźba zamach terrorystycznego.
Docelowo na terenie całej Polski zostanie przeszkolonych 2000 szkół.
2016/2017
Celem „Bezpiecznej+” jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa uczniów, zarówno w szkole, jak i poza nią.
Realizowane w ramach programu działania będą obejmowały następujące obszary:
Program jest adresowany m.in. do uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkół.
„Bezpieczna+” przewiduje działania dotyczące m.in.: podniesienia poziomu kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia, które w niej występują. Dotyczy to np. opracowania i upowszechnienia rekomendacji w zakresie zabezpieczeń szkolnych sieci komputerowych, materiałów informacyjnych i dydaktycznych dotyczących bezpiecznego funkcjonowania w cyberprzestrzeni.
Celem programu jest także podniesienie jakości procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych poprzez przegląd stanu bezpieczeństwa szkół, opracowanie i wdrożenie rekomendowanych rozwiązań oraz upowszechnianie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz postępowania w sytuacjach kryzysowych;
Działania będą prowadzone we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami zajmującymi się sprawami bezpieczeństwa.
"Bieg po zdrowie"
W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do kolejnego programu edukacyjno – zdrowotnego:
PROGRAM ANTYTYTONIOWEJ EDUKACJI ZDROWOTNEJ „ BIEG PO ZDROWIE”.
Inicjatorem i autorem tego programu jest Główny Inspektorat Sanitarny. Program ten jest źródłem rzetelnej wiedzy na temat problematyki palenia tytoniu, ukazuje korzyści wynikające z niepaleniapapierosów, czyni to zjawisko mniej pożądanym i mniej akceptowalnym. Atrakcyjna forma programu sprzyja wzmocnieniu poczucia własnej wartości u uczniów, wdraża w dokonywanie właściwych wyborów oraz wyrażania własnych oczekiwań i zdań na konkretny temat bez obawy odrzucenia przez rówieśników.
" KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ"
W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Marcinkowicach bierze udział w rządowym programie "Książki Naszych Marzeń". Nasza szkoła pozyskała dofinansowanie na zakup książek do biblioteki szkolnej w kwocie 1000zł .Głównym celem programu jest rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów i indywidualnych zainteresowań przez promowanie czytelnictwa oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania. Dzięki programowi szkoła będzie miała możliwość wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej w książki cieszące się zainteresowaniem uczniów i jednocześnie użyteczne do do realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.
" AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA"
„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program edukacyjny,w roku szkolnym 2015/2016, który uczy Pierwszoklasistów, jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole oraz w czasie odpoczynku. Dodatkowo, kolejny już raz został on rozbudowany o materiały związane z przydatną dla dzieci tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności. Program przygotowywany jest przez firmę Maspex – właściciela marki Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Nauczycielami. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz Wszystkie Kuratoria Oświaty. Mamy nadzieję, że jako Rodzice i Opiekunowie również włączycie się w program, by jak najpełniej przekazać dzieciom wiedzę, która pomoże im bezpiecznie i z radością wejść w nowy, nieznany świat. W ramach „Akademii Bezpiecznego Puchatka” w szkole podstawowej Państwa dziecka będą odbywać się zajęcia, uczące Pierwszoklasistów najważniejszych zasad bezpieczeństwa.
,,Trzymaj formę’’
2. Program może być realizowany w szkołach gimnazjalnych oraz w szkołach podstawowych w klasach V-VI.
3. W ramach programu szkoła może organizować zajęcia pozalekcyjne ogólnie rozwijające uczniów: wykraczające poza podstawę programową i programy nauczania. Zajęcia mają rozwijać zainteresowania uczniów, w szczególności te dotyczące zasad prawidłowego odżywiania i potrzeby codziennej aktywności fizycznej.
4. Projekty realizowane przez zainteresowane szkoły powinny służyć promocji aktywności fizycznej oraz prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się młodzieży.
„Cukierki”
Program profilaktyczno – edukacyjny z zakresu profilaktyki problemowej uzależnień alkoholowych i narkotykowych.
CELE PROGRAMU:
ZWIĘKSZENIE WIEDZY UCZNIÓW O MOŻLIWOŚCIACH I POTENCJALE WŁASNYM ORAZ PODEJMOWANIE PRÓBPOKONYWANIA WŁASNYCH BARIER, EMOCJI I UCZUĆ POPRZEZ NABYTĄ WIEDZĘ O PRZEMOCY i AGRESJI.
"NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ"
Program przeznaczony dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Celem programu jest:
Program skierowany do uczniów klas I-VI realizowany we współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Tucznie.
Celem działalności SKO jest:
- rozbudzenie wśród uczniów potrzeby oszczędzania oraz właściwego gospodarowania posiadanymi funduszami własnymi;
- kształtowanie nawyku systematycznego oszczędzania;
- wyrabianie nawyku systematyczności i wytrwałości w gromadzeniu wkładów;
- przyzwyczajanie do korzystania z usług bankowych;
"Przyjaciele Gryfusia"
Jak co roku, w naszej szkole uczniowie klas pierwszych objęci są programem prewencyjnym, prowadzonym przez Policję „Przyjaciele Gryfusia”. Na początku września pierwszaki uczestniczą w spotkaniu z policjantem i dzielnie uczą się bezpiecznego poruszania się po ulicy i przejściach dla pieszych. Każdy uczeń otrzyma Elementarz Zasad Bezpieczeństwa, książeczkę opisującą w sposób łatwy i przyjemny zasady, którymi należy się kierować tak aby nie stało się coś złego i przykrego. Pierwszoklasiści otrzymują również odblaski. Wszystkie podejmowane działania są po to aby uczniowie naszej szkoły byli bardziej bezpieczni.